ΑΣ Αναγέννηση Γιαννιτσών -Μακεδονικος 1-0 (Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | PellaSports

Δύσκολη, αγχωτική νίκη για την Αναγέννηση που κέρδισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 1-0 τον Μακεδονικό.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αγγελούδης στο 2′.

Η ομάδα της Αναγέννησης έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα, μια που μόλις στο 2′ μετά από πάσα του Χιντασέλι, ο Αγγελούδης σκόραρε από κοντά κάνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χιντασέλι σούταρε απο κοντά άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχει η ομάδα των Γιαννιτσών το 2-0.

Κι ενώ το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για την φιλόδοξη, φέτος Αναγέννηση, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η Αναγέννηση μέτρια αγωνιστικά , έδωσε χώρο στον αντίπαλο, που έδειχνε ότι πατά καλύτερα στο γήπεδο, μετά το πρώτο 15λεπτο του αγώνα.

O Μακεδονικός όμως ήταν απελπιστικά ακίνδυνος επιθετικά, με εξαίρεση το σουτ του Κωνσταντινίδη που μπλόκαρε ο Τόλιος στο 37′

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και πολύ, με την Αναγέννηση να δίνει μέτρα στον Μακεδονικό, πάντως σε μια αντεπίθεση η γηπεδούχος ομάδα έφτασε κοντά στο 2-0, στην μεγαλύτερη φάση του 2ου μέρους, με τον Στεφανίδη που βγήκε τετ α τετ απο τον Τοτολίδη όμως ο πορτιέρο του Μακεδονικού μπλόκαρε το σουτ του νεαρού επιθετικού.

Σε γενική εικόνα η Αναγέννηση φάνηκε αγχωμένη, μπροστά σε 500 περίπου οπαδούς της, έδειξε πολύ καλά στοιχεία αμυντικά, ενώ υστέρησε δημιουργικά, με προβλήματα στο χώρο του κέντρου, έτσι άφησε ανάμεικτα συναισθήματα σε όλους τους οπαδούς της.

Από την μία οι φίλαθλοι της ικανοποιήθηκαν απο τη νίκη, κόντρα σε έναν κακό της δαίμονα όπως ο Μακεδονικός, σπάζοντας μια δυσμενή παράδοση, αλλά σίγουρα περίμεναν πιο καλό θέαμα από τους παίκτες της ομάδας τους. Το ζητούμενο που ήταν η νίκη στην πρεμιέρα πάντως επιτεύχθηκε.

Ο Μακεδονικός είχε τρεξίματα, πίεσε, αλλά ήταν αδύναμος επιθετικά, προσπάθησε έστω για τον βαθμό, χωρίς όμως αποτέλεσμα, μένοντας με την πικρία ότι θα μπορούσε κάτι καλύτερο.

Διαιτητής ήταν ο πολυχρονίου Σ.Δ. Καστορίας που απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα 2 παίκτες, έναν από κάθε ομάδα, τον Στεφανίδη (75′) για Αναγέννηση και Λαβιδά (81′) για τον Μακεδονικό.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Καβακάς): Τόλιος, Γκαρακλίδης, Πετρούσης, Μουρίκι, Κεφαλάς 36’Λτ Γαρυφαλλός), Βουτσιάς (61′ Γιαλλαμούδης), Σουκιάς, (79′ Ταουσιάννης), Καραμπάς, Αγγελούδης, Στεφανίδης , Χιντασέλι (90’Κωστάκης).

Μακεδονικός (Παντζιαράς): Τοτολίδης, Σάββας, Χ»Κωνσταντινου (63′ Κωσταγιάννης), Λαβιδάς, Τσιαμπάζης, Πολυζωΐδης (74’Καρανικόλας), Μπαρντούσι (50′ Τράικος), Δοιρανλής (50’Τζάνης), Κων/δης, Καράμπελας, Τσουκάνης.