Χωρίς νικητή και πάλι το ντέρμπι της Μενηίδας (Φώτο – Βίντεο) – pellasports | Αθλητικά | pella sports – Ηλεκτρονική Αθλητική Εφημερίδα της Πέλλας | PellaSports

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το τοπικό ντέρμπι του πάλαι ποτέ Δήμου Μενηίδας ανάμεσα στη Νίκη Καλής και στον Άρη Προφήτη Ηλία, όπως ακριβώς και το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ένα παιχνίδι που έγινε παρουσία 200 και πλέον θεατών, είχε πάθος, δύναμη, αρκετές φάσεις κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, αλλά έλειψε το γκολ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν αρχικά στο 7′ με κεφαλιά του Γιώργου Κατηριάδη και στο 27′ με τον Γιάννη Αναστασιάδη στο τετ α τετ που του παρουσιάστηκε, με τον έμπειρο γκολκίπερ του Άρη να αντιδράει σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά απειλούσαν κυρίως με άστοχα μακρινά σουτ, όπως αυτό του Γιάννη Υψηλάντη στο 35′ και τη Νίκη να έχει ακόμη δύο καλές φάσεις πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 35′ και πάλι με τον Γιώργο Κατηριάδη και στο 44′ με τον Δημήτρη Πίττα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Τσιρογιάννη μπήκε με… πατημένο το γκάζι και στο 52′ ο Γιάννης Αναστασιάδης είδε το πλασέ του να διώχνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των φιλουξενουμένων, ενώ στο 60′ αρχικά ο Δημήτρης Πίττας και στην συνέχεια ο Γιώργος Κατηριάδης δεν κατάφεραν με κεφαλιές αμφότεροι να ανοίξουν το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα η Νίκη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βλαχάτσου, με την αριθμητική ανισορροπία να αποκαθίσταται μόλις 7 λεπτά αργότερα όταν ο Ηλίας Τσαβδαρίδης είδε κι αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες ανέβασαν αρκετά τις γραμμές τους με σκοπό να πετύχουν το νικητήριο γκολ, με τον Γιώργο Κατηριάδη να φτάνει κοντά στο 84′ με κεφαλιά και τον έμπειρο Ανέστη Ξυλουργίδη να δηλώνει και πάλι παρών και τους φιλοξενούμενους στο 87′ να απειλούν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βαγγέλη Καραγκιαούρη και στο 88′ με τον Τάσο Στοϊκάκη να μη σημαδεύει σωστά από θέση τετ α τετ κι έτσι το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Σιδηρόπουλου, Αδραμάνη, Τετραγώνη.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Καλής (Νίκος Τσιρογιάννης): Χατζηιωαννίδης, Πληκαδίτης, Γιακαμόζης, Πίττας (86′ Καράτζιος), Βλαχάτσος, Κουτσάκης, Κατηριάδης, Αναστασιάδης, Ανδρίτσος, Πισμίσης (62′  Τζιοτζιος), Σαρίδης.

Άρης Προφήτη Ηλία (Φώτης Σύρμαλης): Ξυλουργίδης, Λεκάκης, Τσίκος, Ντούφο, Καραγκιαούρης Τ, Ουράν, Υψηλάντης, Τσαβδαρίδης, Αλμαλής (85′ Καραγκιαούρης Ε.), Θεοδωρίδης (65′ Τσάλα), Στοϊκάκης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Παπαντωνίου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα είναι μία προσφορά από την «Βοοτροφία Γιακαμόζη».